Uvažujete nad tím, že si pořídíte vlastní bydlení? V tomto směru existuje několik variant. Můžete si postavit dům, koupit starší objekt, nebo investovat peníze do nového, a to buď standardního bytu, nebo mobilheimu – tedy domu mobilního. Pojďme se podívat na ty hlavní rozdíly.

Mobilita

V tomto směru je jasné, co vede. Budete-li se chtít například přestěhovat za prací, je jasné, že s mobilním domem vám to půjde mnohem lépe. Na druhou stranu ne každý má tyto potřeby a požadavky, a tak dobrý výběr lokality a města u standardního bytu může znamenat, že v něm zůstaneme i do konce života. A příklad? Určitě nové byty na Praze 9, tedy v Letňanech, které vynikají perfektní dostupností kamkoliv, dobrou občanskou vybaveností, ale i kouskem přírody.

Dispozice

Dalším aspektem, který je určitě vhodné porovnat, jsou samozřejmě dispozice obou těchto variant. Zde se dá říci, že je skóre nerozhodně. Stejně jako řada bytů, tak i mobilní domy mohou nabídnout menší, ale stejně tak i rozsáhlé varianty určené pro bydlení třeba celých rodin, kde má každý svůj prostor a každý si tak může užívat i potřebného soukromí.

Tepelná izolace

V dnešní době rozhodně velmi diskutované vlastnosti, které se týkají všech bytových jednotek, ať už jsou jakéhokoliv typu. I v tomto ohledu nabídnou mobilní varianty kvalitní zateplení, které tak umožní celoroční bydlení. Naproti tomu standardům, které nabídnou současné developerské projekty, kterým je například byt v Letňanech, se pravděpodobně nevyrovnají. A to i s ohledem na celkovou energetickou náročnost budovy. A když už jsme nastínili konkrétní dům, můžeme zmínit, že ten díky svým vlastnostem spadá do skupiny B.

Cena

Posledním důležitým kritériem výběru je jistě i cena. Ačkoliv v konkrétních číslech jasně vede právě mobilheim, je třeba odrážet i použité materiály, standardy, ale třeba i životnost a další kritéria, která mohou mít na cenu vliv. Konkrétní porovnání v tomto případě necháme spíše na vás.

Čtěte dále: