Pokud se o mobilních domech mluví, mnoho lidí si často myslí, že jsou vhodné pouze pro letní bydlení, a to v době vyšších teplot. Opak je však pravdou, jelikož i ony dokážou nabídnout velmi dobré izolační vlastnosti. A ty samozřejmě i v době největších mrazů znamenají vysoký komfort, a zároveň poměrně nízké náklady na vytápění. A to potvrzují nejenom prodejci, či četná měření daných vlastností, ale potvrzují to také ti, kteří v těchto typech domů pravidelně bydlí.

Jak na zateplení běžného domu?

A tak zatímco v souvislosti s mobilheimem není třeba zatěžovat se otázkou kvalitního zateplení, v případě rodinného domu je tato otázka velmi důležitá. A pokud se nějakých objektů zateplení fasád přímo týká, tak především těch starších. V minulosti totiž na jakékoliv úspory energií bylo dbáno skutečně pouze minimálně, a tak je jasné, že v současné době stavby s ohledem na úspornost nevyhovují. A to jde ruku v ruce s vysokými náklady právě za samotné vytápění.

zatepleni-fasad

Kvalitní izolace by se ale měla týkat také jakýchkoliv novostaveb. Špičkou jsou v tomto směru samozřejmě pasivní a nízkoenergetické domy, ale i u těch běžných je třeba dbát na to, aby teplo zkrátka neunikalo. A pokud už se tak stane, tak aby to nebylo nijak markantní, a aby se to nijak negativně nepodepisovalo hlavně na účtech obyvatel.

Investice, která se vyplatí

Co však mnohým lidem často brání v tom, objednat si specialistu, který jim dům zateplí? Hlavně je to cena. Ta sice může být pro mnohé lidi poměrně vysoká, ale vždy je na ní nutné pohlížet jako na investici, která se vrátí. Vždy je lepší investovat jednorázovou částku do zateplení, než během zimy každý měsíc vyhazovat o několik tisíc korun více. V konečném součtu vlastně zjistíme, že zateplení s ohledem na náklady zase tak drahé nebylo.

Cena se odvíjí primárně od velikosti stavby

A jak najít tu nejlepší cenu, která na trhu je? Ideální je samozřejmě postupovat podle jednoho ideálního ukazatele, který souvisí s tím, že chceme realizovat právě zateplení domu. Cena za 1m je poté tou ideální jednotkou, která nám může ukázat, jak na tom jednotlivé firmy jsou. Samozřejmě v této ceně by měly být započítány i veškeré práce okolo, samotný izolační materiál, a také jeho kvalita. Čím je samozřejmě lepší, tím vyšší může být cena, ale i o to větší mohou být výsledné úspory, na které bychom měli hledět primárně.

A co dodat na závěr, snad jenom to, že pokud o úsporách a běžných, ale i mobilních domech mluvíme, tak i ty mohou mít určité vlastnosti. A pokud tedy nechceme trávit celý život na tomto místě, a chceme raději investovat do tohoto typu domu, i on se může svými izolačními vlastnostmi lišit. A vzhledem ke kupní ceně rozhodně platí, že připlatit si znamená více ušetřit. Kdo tento fakt pochopí, má vyhráno.

Čtěte dále: